Higiena - Hodowla Kotów Brytyjskich - Gimene*PL Gdańsk, Trójmiasto

Idź do spisu treści

Menu główne:

Higiena

ABC Kota

HIGIENA W KUWECIE

Nieodzownym elementem w domu jest kuweta oraz to, co się w niej znajduje :-)

Na rynku jest bardzo wiele firm oferujących najróżniejsze żwirki - przeznaczone również dla świnek morskich, królików, czy chomików.

ŻWIRKI DREWNIANE. Występują trzy rodzaje ;-) : dobre, bardzo dobre i wątpliwej jakości....
BARDZO DOBRE - to te dla kotów długowłosych i zazwyczaj na pierwszy "rzut oka" drogie - ale zalety uwidaczniają się, gdy przesiewamy/wymianiamy żwirek, nie przyczepiają się do kociego futerka i wraz z kotem nie "wychodzą" z kuwety. Większość tych produktów można wyrzucać do ubikacji, ponieważ ulegają degradacji i nie zatykają kanalizacji.
DOBRE - mają zalety bardzo dobrych, ale niestety trzeba je częściej wymieniać w całości (niezbyt przyjemny zapach).
WĄTPLIWEJ JAKOŚCI - są tanie, ale wymagają częstych wymian ponieważ nie zatrzymuja brzydkich zapachów. Często nie jest to nic innego jak zwykły pellet opałowy.

ŻWIRKI BENTONITOWE - mają bardzo wiele zalet, ale nie wszyscy właściciele kotów je polubią przez ich intensywny zapach. Kotek bowiem może ten zapach wynosić na sobie.
MARKOWE - zbrylają się, łatwo uswać je z kuwety, są drobne, nie przywierają tak bardzo do futerkowca. Nie wolno wyrzucać ich do ubikacji.
"HIPERMARKETOWE" - konieczna częsta wymiana, nie pomogą nawet pochałniacze zapachów - poprzez azot, który się z nich wydziela. Nie wolno wyrzucać do ubikacji.

ŻWIRKI SILIKONOWE - Zdaniem wielu hodowców - nie wolno ich używać, ponieważ mogą one zakleić (szczególnie) kociętom pyszczek lub przełyk w przypadku, gdyby kotek chciał spróbować co to takiego. Nasz pupil może przepłacić to zdrowiem, lub nawet życiem.

ŻWIRKI NA BAZIE KUKURYDZY - to wciąż nowość na rynku, raz sie skusilismy. Było kiepsko. Nie wrócilismy do tematu.Podsumowując
Metodą prób i błędów, przetestowawszy większość dostępnych na rynku żwirków, najczęściej używamy jednak żwirków bentonitowych:
łatwo sie zbrylają - łatwo je usunąć z kuwety (ale tylko do śmietnika, a nie do toalety)
średnia półka cenowa
wydajne
zatrzymują brzydkie zapachy
można wybrać wersję zapachową żwirków

PS. Trzeba w tym miejscu dodać, że nie każdy kot może tolerować ciągłą zmianę żwirku. Mieliśmy to szczęście, że na Laimie nigdy te eksperymenty nie robiły wrażenia.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego