Żywienie - Hodowla Kotów Brytyjskich - Gimene*PL Gdańsk, Trójmiasto

Idź do spisu treści

Menu główne:

Żywienie

ABC Kota

JAK KARMIĆ KOTA ???

Karmienie kota to skomplikowana sprawa zwłaszcza jeśli kot jest alergikiem lub jest wybredny.

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że kot jest z natury MIĘSOŻERCĄ.

Bardzo ważna jest ilość % mięsa w karmie oraz białka (oczywiście witaminy i minerały także są ważne).

Należy pamiętać, że im więcej ulepszaczy i wypełniaczy to możliwa alergia i inne problemy zdrowotne. DObrze jest porozmawiać z lekarzem weterynarii jaka karma będzie najodpowiedniejsza dla Twojego kota wobec rasy jaką posiadasz. Nie musimy oczywiście sugerować się tylko z opinią lekarza weterynarii - jednak wskazówki te mogą być bardzo cenne wobec innych pozyskanych sugestii.

Kupujemy to na co nas stać finansowo, ale zawsze wybierając możliwe jak najlepszą jakościowo karmę. Nie zawsze drogo znaczy najlepiej, ale nie oszukujmy się, dobra karma nie należy do najtańszych. Cenna jest opinia hodowców na temat karm dla kotów, często spostrzeżenia innych mogą być pomocne.

Jeśli kotek jest niejadek, może to być problem ze zdrowiem, najlepiej by było pójść do lekarza weterynarii, który po wstępnej analizie może pomóc pokierować dietą zwierzaczka. Często właśnie brak apetytu może oznaczać chorobę, kot może mieć problemy z dziąsłami (kamień nazębny, wypadający ząb) i nie chce gryźć. Może też mieć także problemy żołądkowo-jelitowe. Warto spróbować różnych karm o różnych smakach od kurczaka przez rybę po wołowinę i jagnięcinę. Hill's ma duży wybór smaków. Royal to głównie kurczak. Purina to kurczak i wołowina i łosoś. Dobra jest Purina ProPlan (Kitten ma aż 20% kurczaka). Royal ma 3 rodzaje karm dla bardzo wybrednych kotów.

Koty hodowlane w domu mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich dieta powinna być bogatsza w białka, a zarazem zawierać mniej pokarmów wysokokalorycznych. Wysterylizowane koty mogą wykazywać tendencję do przybierania na wadze w miarę upływu lat. Zamiast produktów mącznych, podajemy wówczas kotu pożywienie dobrej jakości wysokobiałkowe, niskotłuszczowe w małych ilościach.

WiĘC, JAK PRAWIDŁOWO KARMIĆ KOTA?

Nieodzowne składniki pokarmowe to:

• BIAŁKO – Kot potrzebuje pięć razy więcej białka niż pies. Składnik ten znajduje się m.in. w mięsie, mleku, jajkach i w rybach. Białko utrzyma naszego ulubieńca w dobrej kondycji oraz zapewnia mu - co najważniejsze - odpowiednią odporność.

• TŁUSZCZE – Koty potrzebują tłuszczy wobec faktu, iż witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w nich. Brak tłuszczów w diecie wyraża się brakiem dostępności tych witamin w organizmie, a tym samym uwidoczni się to w wyglądzie futerka, a także będzie miało niekorzystny wpływ na system nerwowy. Tłuszcze znajdują się mięsie, rybach.

• WĘGLOWODANY – To źródło energii. Zawierają je: ryż, ziemniaki, płatki zbożowe i warzywa, jednak należy podawać ugotowane i w niewielkich ilościach, ponieważ istnieje możliwość odkłada się ich w postaci tkanki tłuszczowej.

• WITAMINY i MINERAŁY – Są one potrzebne kotu do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Stosując odpowiednie karmy m.in. z warzywami ich poziom może być wystarczający. Kiedy dajemy kotu preparaty witaminowo mineralne należy być w bezpośrednim kontakcie z lekarzem weterynarii, ich nadmiar może być równie szkodliwy jak niedobór.

"Menu" dla kota:

MIĘSO. Jest konieczne w menu. Koty to drapieżniki, a więc zwierzęta mięsożerne, i powinny codziennie dostawać porcję świeżego, chudego mięsa. Mięso podaje się kotom surowe ( po uprzednim przemrożeniu ), gdyż w takiej formie lubią je najbardziej. Powinno być pokrojone w kawałki, żeby koty mogły je rozgryzać. Najlepsze jest chude mięso cielęca, wołowe, baranie, królicze i z drobiu. Należy unikać tłustej wieprzowiny. Doskonałym pokarmem jest dla kotów serce. Wątrobę należy podawać w małych ilościach, ponieważ zawiera zbyt dużo witamin A i D, których nadmiar może prowadzić do zaburzeń chorobowych u dorosłych kotów.

MLEKO. Wbrew wszystkim stereotypom koty nie powinny dostawać mleka. Krowie mleko nie ma dla kotów właściwie żadnych wartości odżywczych. Kociaki jak i dorosłe koty mogą mieć po mleku biegunkę i inne sensacje żołądkowe. Lepiej więc podawać samą wodę. Jeżeli oczywiście zauważymy, że nasz kot lubi mleko i nie ma po nim żadnych problemów to oczywiście możemy mu je podawać. Większość kotów traci zdolność przyswajania laktozy i dlatego nie toleruje krowiego mleka. Mogą zareagować na nie wymiotami, alergią pokarmową, zaburzeniami żołądkowymi. Natomiast wyroby z mleka takie jak: jogurt naturalny, śmietana, mleko skondensowane mogą być podawane kotom w nie wielkich ilościach.

JAJKA. Ugotowane na twardo lub same żółtka bez białka surowego. Powinien być to niezbędny, ale bynajmniej nie codzienny składnik diety. Niektóre koty mają trudności z trawieniem białka, dlatego najlepiej jest podawać je ugotowane na twardo.

ZIEMNIAKI. To bogate źródło węglowodanów. Wiele kotów lubi jeść rozdrobnione ziemniaki polane jakimś sosem.

WARZYWA. Wiele kotów uwielbia warzywa np. fasolkę, marchew, ogórki, pomidory. Podajemy je ugotowane jako dodatek do posiłków.

RYBY. To największych koci przysmak. Nie przesadzajmy z ilością ryb w kocim menu, ponieważ są bogatym źródłem wapnia, który może powodować tworzenie się kamieni w pęcherzu i przewodach moczowych.

SUCHA KARMA. Powinna być dobrej jakości, właściwa zbilansowana, może stanowić podstawę żywienia kota (np. Hills, Royal Canin itp. Ponadto chrupanie twardych kawałków oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia. Kot może być karmiony jedzeniem suchym i z puszki w proporcji 50/50.

WODA. Absolutnie konieczna zwierzęciu do życia. Trzeba dbać by kot zawsze miał jej dostateczną ilość. Woda ta musi mieć temperaturę pokojową, może pochodzić z kranu jak i z butelki ( woda mineralna).

TRAWA. Koty chętnie zjada trawę, ponieważ zjadanie trawy ma duże znaczenie da prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze w trawie znajduje się dużo związków mineralnych, po drugie reguluje ona trawienie. Zjedzona trawa, działa jako środek wymiotny, pomaga w usunięciu kłębków włosów, które tworzą się w żołądkach kotów z połykanej podczas lizania sierści. Koty trzymane w domu nie mają okazji do zjadania trawy. Najlepiej zakupić już gotową trawkę, która jest dostępna w większości sklepów zoologicznych. Można także posiać w skrzyneczce - jednak nie wszystkie koty wyrażają chęć uzupełnienia swojej diety o zieleninkę. Trawa pomaga wydalić z organizmu zwierzęcia Hair Balle (kulki włosowe) - powstające z wylizywania sierści i zalegające w układzie pokarmowym. Z pomocą przychodzą tutaj różne pasty, które niemal wszystkie koty zlizują z czystą przyjemnością.

Jak powinien jeść Kot? wiek kota średnia masa ciała dzienne zapotrzebowanie dzienna ilość posiłków kocięta 5 m-cy 2 kg 170 g 3 kocięta 7-8 m-cy 3 kg 200 g 2-3 kot dorosły 4-4,5 kg 185-225 g 1-2 kotka ciężarna 3,5 kg 250 g 2-3 kotka karmiąca 2,5 kg 400 g 4 Kot nie powinien jeść !!! • Kości z drobiu – które to z natury są bardzo łamliwe, gdzie łamiąc się powstają ostre igiełki, które mogą uszkodzić jamę ustną, przełyk, żołądek. Szczególnie groźne są uszkodzenia przełyku powodujące tworzenie przetok. • Surowego białka jajka kurzego – zawiera Awidynę - białko, które hamuje wykorzystanie przez organizm witaminy – biotyny - witaminy H, która jest konieczna między innymi do utrzymania odpowiedniego poziomu czerwonych ciałek krwi. • Karmy dla psów – karma dla psa zawiera znacząco mniej białka, niż wymagalna jest dla kota. • Słodycze i smakołyki – nie należy przesadzać w podawaniu słodyczy, ponieważ zawarte w nich substancje powodują nie możliwość utrzymania zbilansowanej już dawki pokarmowej. OGÓLNE ZASADY W ŻYWIENIU KOTA 1. Kot powinien zawsze jadać w jednym miejscu i o stałych porach, miseczkę należy ustawić w zacisznym miejscu, aby kot w spokoju zjadł posiłek. Wobec faktu, iż koty wyciągają jedzenie z miseczki i jedzą z podłogi, dobrze jest umieścić pod miseczką plastikową matę co ułatwi sprzątanie po posiłku. 2. Jedzenie musi mieć temperaturę pokojową. Nie podawaj mięsa wyjęte z lodówki, musi ono mieć temperaturę pokojową. Surowe mięso podajemy w 6-tym tygodniu życia kota. 3. Nie należy nagle zmieniać pokarmu, szczególnie dla kociąt. Wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo i w niewielkich ilościach. 4. Unikać należy dokarmiania między posiłkami. Koty jedzą powoli, nie poganiaj miseczkę z jedzeniem schowaj dopiero po godzinie. 5. Nie wolno przesądzać z karmą z puszki. Łatwo kota rozpieścić i potem może być kłopot. Puszka powinna być raczej miłym dodatkiem dla kociaka.


Źródło: http://www.marketzwierzat.pl

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego